Smaksatta olivoljor från Portugal

Nya biodynamiska, smaksatta olivoljor från Portugal!

Nu har vi tre nya goda olivoljor från Portugal. Alla tre kommer från regionen Alantejo i sydöstra Portugal, där familjen Bernhard- Zehnder har sina biodynamiska olivodlingar. Smak och kvalitet står i fokus och gården drivs med kunskap och passion. Olivsorterna som odlas är gamla portugisiska sorter. Oljorna är pressade på oliver från både gamla och unga träd.

SALTÅ OLIVOLJA BASILICUM 250 ml      
Sin karaktär får oljan från nyskördad basilika och tidigt skördade gröna oliver av sorterna Cobrançosa, Galega Vulgar och Cordovil de Serpa. Olivsorterna är typiska för regionen. Basilikan skördas samma dag som oliverna ska pressas och gör dessa sällskap i olivkvarnen. Det gör att Saltå Basilicum har en härligt fräsch smak av nyskördad basilika.

Doften
Fin, subtil doft av basilika och färskt gräs.
Smaken Krämig med aningen beska och pepprighet. Fin smak av färsk basilika.
Gott till Färska grönsaker, tomater, pastarätter och ost. Spännande till vaniljglass och blodapelsin.
Syrahalt 0,1 % 

SALTÅ OLIVOLJA LEMON 250 ml            
Den här oljan får sin karaktär av från nyskördad citroner. Olivolja Lemon är pressad av olivsorterna Cobrançosa och Cordovil de Serpa. Bland olivträden odlar man egna citroner som plockas samma dag som oljan ska pressas. Allt för att ta tillvara på smakerna. Resultatet är en superb olivolja med ren, frisk smak av citron.
Doften Mild med karaktär av citron.

Smaken Mjuk med växande pepprighet. Fräsch smak av citrus.
Gott till Fisk, halstrade grönsaker och sallad.
Syrahalt 0,1 %

SALTÅ OLIVOLJA MANDARINE 250 ml   
Olivolja Mandarine är pressad av olivsorterna Cobrançosa och Cordovil de Serpa.  Även citrusfrukterna odlas på den egna gården och man är noga med att
skörda frukten samma dag som oljan ska pressas. Och det känns verkligen på den fina mandarinsmaken.

Doften Mild med inslag av mandarin och blomma (gula rosor, apelsinblom).
Smaken Fruktig och fräsch med tydlig pepprighet och mandarinkaraktär.
Gott till Sallad med ruccola, asiatisk mat, kött samt chokladdesserter.
Syrahalt 0,1 %

Läs vårt pressmeddelande.

Lena E

1 svar so far »

  1. 1

    Roligt att portugisiska olivoljor också säljs i Sverige! Vi har saknat dem här i många år. Ser fram emot stora flaskor (läs dunkar).


Comment RSS · TrackBack URI

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 188 other followers

%d bloggers like this: